30 Mayıs 2016 Pazartesi

At Yarışı Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

At yarışı, ata sporlarımızdan biridir. Yıllardır süregelen at yarışı bağımlılığı birçok kesimi etkisi altına almıştır. Altılı ganyan hastalığı kumar türleri arasında en çok rastlanan hastalıklardan biridir. Özellikle lise ve üniversite döneminde başlayan bu kumar bağımlılığı türünün çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu yazımızdan at yarışı bağımlılığı tedavisi üzerine bazı detayları sizler ile paylaşacağız.

Türkiye'de at yarışı bağımlılığı ileri düzeyde yaşanmaktadır. Özellikle emekli ve çalışmayan bireyler, acil paraya ihtiyaç duyduklarından at yarışı kumarına alet olmaktadır. Atların takibi ve kahve kültürü birleşince birçok ailede şiddetli kavga ve ileri düzeyde iletişim bozukluğu meydana gelmektedir. At yarışı bağımlılığı hastalığının tedavisi için mutlaka uzman psikologlardan yardım alınması gereklidir. Eşiniz, oğlunuz veya yakınınızın sürekli olarak altılı bülteni elinde gezmesi oldukça sinir bozucu bir durumdur. Bu nedenle at yarışı bağımlılığından kurtulmak adına çevrenizdekilere manevi destek verilmesi öncelik olmalıdır. Kumar bağımlısı kişiyi karşınıza alarak aile değerlerinden bahsedebilirsiniz. "Çoluğunuzun çocuğunuzun rıskının" altılı bağımlısı bir eşiniz tarafından atlara yatırılması sizlerin de sinirlerinizi yıpratabilir. Bu gibi durumlarda aile büyüklerinin de devreye girmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Bu dengeyi çok iyi sağlayamazsanız, birey sizden giderek uzaklaşır ve kendi iç dünyasına hapsolur.

At yarışı bağımlısı hastalar, genellikle her gün altılı kuponları oluşturmaktadır. Bu kuponlardan çok yüksek miktarlarda kazanç sağlanamasa bile arkadaş çevresi de etkili bir yoldur. Yakınınızın arkadaş çevresi de at yarışı bağımlısı olmasına en büyük etkenlerden biridir.

Özellikle kahvehane kültürünün yaygın yaşandığı ülkemizde, yakınlarınızı bu gibi ortamlardan uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Eşinizi kahvehaneden uzaklaştırmak içinse, aile içerisinde farklı bir görev veya ilgi alanı oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklara ayrılan zamanın arttırılması ve aile ile birlikte daha fazla vakit geçirilmesi en güzel yöntemlerden biridir.

At yarışı hastalığı olan eşiniz için, daha önce yayına aldığımız "Kumardan kurtulma yolları" isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

0 yorum

Kumarbagimliligi.net sitesinde yapılan yorumlar ziyaretçileri bağlar. Yapılan yorumlar ile ilgili sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Yorumlarınızda lütfen telefon numarası ve adres bilgilerinizi paylaşmayınız.
EmoticonEmoticon

TÜM YAZILARSon Yazılar