30 Mayıs 2016 Pazartesi

Kocam Kumar Oynuyor Ne Yapmalıyım?

Aile bireyleri arasında yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de kumar bağımlılığıdır diyebiliriz. Dürtü sistemi üzerinde oluşan kumar bağımlılığının tedavisi vardır. Ailede birey kumar oynuyorsa, otomatik olarak diğer aile üyeleri de bundan etkilenecektir. Son dönemde evli çiftler arasında “kocam kumar oynuyor ne yapmalıyım?” şeklinde sorular ortaya çıkmaya başladı. Bizler de eşinizi kumar hastalığından kurtarmanız adına bazı çözüm yollarını derlemeye çalıştık.

Kumar oynayan kişiler dürtülerini sadece kazanmak üzerine kurmuşlardır. Kumar bağımlılığı nedir? Başlıklı yazımınızda bu konuyu detayları ile incelediğimizde, bireylerin kazansa da kaybetse kumar oynamaktan vazgeçmediğini sizlere aktarmıştık. Kaybedilen miktarların geri kazanılma isteği bireyleri maddi anlamda daha fazla batağa itecektir. Bu umut, bireylerin kumar dozunu daha fazla arttırmasına neden olmaktadır. Kumar bağımlılığı yazımızın başında belirttiğimiz üzere tedavisi olan bir hastalıktır.

Kumar bağımlısı birey duygularını tamamen maddi konulara endeksler. Çoğu aile bireyi de kumar alışkanlığına veda etmesi için yakınlarını daha fazla oynamaya teşvik etmektedir. Bu tamamen yanlış bir davranış biçimidir. Maddi sıkıntılar yaşayan ailelerde kumardan kazanılan paraya umut bağlanması kısa vadede olmasa da uzun vadede büyük kayıpları da beraberinde getirecektir. Bankalardan çekilen kredilerin yanı sıra tefecilere kadar uzanan halka büyük bir çıkmazın habercisidir.

Amerikalı bilim adamları tarafından yürütülen kumar bağımlılığı çalışmalarında depresyon, sürekli bir sinirlilik hali, güvensizlik ve şüphecilik gibi etmenlerin ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Bu gibi sorunları olan bireyler, kumar bağımlısı olmasa dahi kumara yatkın karakteristlik özellikler taşımaktadırlar.

Kocamın kumar oynadığını nasıl anlarım?

Kocam kumar oynuyor, ne yapalıyım? Sorusunun yanıtına şuradan göz atabilirsiniz.

Kumar oynayan bireylerde sıklıkla görülen sorunları sizler için derledik:
- Bireyler kumar oynamayı gizlice yapıyor ve sürekli yalan söylüyorlarsa klasik bir kumar bağımlısı hastasıdırlar.
- Kumar oynamaya başladıktan sonra kontrolü kaybediyor musunuz?
- Cebinizde yeterli paranız olmasa dahi kumar oynuyor musunuz? Fatura ve ödemeleri geciktirerek kumara basıyorsanız durum gerçekten sıkıntılı bir süreç almıştır. Bu kısır döngüde kaybettiklerinizi kazanmak için daha fazla kumar oynamayı tercih etmeyin. Bu da ağır maddi hasarları beraberinde getirecektir.
- Kumar oynarken oldukça sinirli ve ailenize vakit ayırmıyorsanız mutlaka yardım almanız gereklidir. Hayatınızı tartarak kumarın sizi nasıl etkilediğini düşünmelisiniz.
- Kumar oynamayı savunan bir eşiniz var ise ondan katiyen şüphelenmelisiniz.
- Kumar bağımlılığı olan bireylerin ailelerinde %28 oranında boşanmalar meydana gelmektedir. Ailede şiddetli geçimsizlik ve kavgalar baş gösterebilmektedir.

“Eşim kumar oynuyor?” sorusunun yanıtını aramak için yukarıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz. Unutmayın, kumar sadece maddi değil aynı zamanda düzelmesi çok zor olan manevi hasarlar meydana çıkarır. Aile ve çevrenizin size olan güven ve saygısını kaybetmemesi için şans oyunlarından uzak durmalısınız.

0 yorum

Kumarbagimliligi.net sitesinde yapılan yorumlar ziyaretçileri bağlar. Yapılan yorumlar ile ilgili sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Yorumlarınızda lütfen telefon numarası ve adres bilgilerinizi paylaşmayınız.
EmoticonEmoticon

TÜM YAZILARSon Yazılar