30 Mayıs 2016 Pazartesi

Kumar Bağımlılığı Nedir?

Kumar, Türk Ceza Kanunu yasalarına göre kar ve zararı baht ile talihe (şansa) bağlı oynanan oyun şeklinde tanımlanmaktadır. Kumar, isteyerek riske girilen bir oyun çeşididir. Kumarda, kazanan ve kaybeden olmak üzere iki kısım bulunur. Üretim işi olmaksızın, özetle emeksiz kazanılan kazanca kumar denmektedir.

Bilgilendirme: Kumar bağımlılığı alanında birçok hasta üzerinde başarı sağlayan uzman psikolog Alper Aksoy'un kumar alışkanlığı ile ilgili görüşlerini buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Günümüzde keyifli vakit geçirme olarak sunulan şans oyunları, bahis oyunları, iddaa ve at yarışı oyunları gibi bölümleri bulunur. Toplum tarafından en çok tercih edilen oyunların başında gelmektedir. Kumar bağımlılığı, sadece kişiyi değil, bağlı olduğu ailesi ve içerisinde yer aldığı toplumu doğrudan etkilemektedir. Kumar bağımlılığı sonucunda kişi, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik büyük zararlara girer. Kumar, bir hastalıktır ve kişilerde dönüşü çok zor olan bir bağımlılığı da beraberinde getirmektedir.

Kumar bağımlılığının çok çeşitli nedenleri olabilir. Kumar bağımlılığının nedenleri başlıklı yazımızı buradan okumanızı tavsiye ederiz.

Kumar bağımlılığı, 3 temelde zarar verir. Kişinin kendisine, ailesine ve topluma zararlarını üç başlık altında şu şekilde inceleyebiliriz.

Kumarın Kişiye Olan Zararları

- Kumar bağımlısı olan kişide psikolojik sorunlar yaşanır. Ayrıca kumarın yanında diğer bağımlılıklar da beraberinde gelir. Alkol ve sigara buna en önemli örnektir.
- Kazanma hırsı dolayısıyla kişilik bozuklukları meydana gelmektedir. Bencil ve sadece kendini düşünen bir yapının oluşması olasıdır. Birey bu gibi durumlarda menfaatleri doğrultusunda kendisi başta olmak üzere çevresine de zarar verebilir.
- Kumar bağımlısı olan birey, ailesi başta olmak üzere iş ve toplum hayatında başarıdan uzaklaşmaktadır. Kumar oyunlarında her zaman kazanan kasadır ve kumarı oynatan kazanır. Maddi konularda yaşanan kumar sorunları nedeniyle bireyin hareketlerinde de olumsuz yönde değişmeler yaşanmaktadır.

Bilgilendirme: Kumar bağımlılığının aşamaları ve ilaç tedavisi hakkında daha önce yazmış olduğumuz makaleyi mutlaka inceleyiniz.

Kumar Bağımlılığının Aileye Zararları

- Kumar bağımlılığı nedeniyle kişi, ailesine olan güveni kaybeder. Kumarda kaybedilen maddi kayıplar yüzünden aile içerisinde şiddet dahi yaşanabilir. Aile içerisindeki şiddet boşanma davalarının yaşanması sürecini de beraberinde getirebilmektedir.
- Kumara harcanan para nedeniyle, toplum içerisinde şu algı oluşur: "Çoluğunun çocuğunun rıskını kumar masalarında harcıyor" Bu nedenle aile içinde de şiddetli geçimsizlikler ve maddi sorunlar baş gösterir.
- Eşinin kumar oynadığını düşünen hanımefendiler için izlenmesi gerekn yol haritası için tıklayınız.

Kumar bağımlılığının evrelerini merak ediyorsanız, uzmanlarımız sizler için inceledi.

Kumar Bağımlılığının Toplum Etkisi

- Kumar oyunlarında belli süre kazanılan miktarlar dolayısıyla yasa dışı kazanç meşru hale gelebilmektedir.
- Genç neslin kumara olan ilgisi artar.
- İllegal yapıyı oluşturan kimseler burayı sektör haline getirerek hatırı sayılır bir gelir elde eder.
- Alın teri ve emek ile kazanılan maddi değerlerin toplum gözünde değerinde düşme yaşanır.
- Toplumun ahlak ve ilkelerinde çeşitli sıkıntılar meydana gelir.
- Toplumdaki huzur ve refah seviyesi büyük yara alır.
- Kazanma hırsına bürünen kimseler, manevi değerli hiçe sayar.

Kumar bağımlılığından kurtulma yolları için tıklayınız! Patolojik kumar bağımlılığı nedir? İşte bu sorunun yanıtı için de sizleri buraya davet ediyoruz.

0 yorum

Kumarbagimliligi.net sitesinde yapılan yorumlar ziyaretçileri bağlar. Yapılan yorumlar ile ilgili sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Yorumlarınızda lütfen telefon numarası ve adres bilgilerinizi paylaşmayınız.
EmoticonEmoticon

TÜM YAZILARSon Yazılar