30 Mayıs 2016 Pazartesi

Kumar Bağımlılığı Testi Yapın

Kumar bağımlılığı testi ile yakınlarınızın kumar alışkanlığını ve dereceleri ölçebilirsiniz. Aşağıda yer alan kumar testi sayesinde eşiniz, oğlunuz veya yakınlarınız için kumar hastalığı testini uygulayabilirsiniz.


Aşağıdaki sorulara karşınızdaki birey veya sizler yakını olarak yanıtlar arayabilirsiniz. Soruların çoğunluğunun cevabı evet ise, kumar bağımlılığı testi pozitif sonuçlanmış demektir.

Kumar Bağımlılığı Testi (Soruları Yanıtlayınız)

- Karşınızdaki kişinin aklında sürekli bir kumar veya şans oyunları oynama düşünceleri geçiyor mu?
- Kumar ile ilgili sorduğunuz sorular karşısında birey uzaklaşma ve konuyu geçiştirme eylemi içerisine giriyor mu?
- Kumar oynadığını bildiğiniz birey daha yüksek meblağlarda bahisler alıyor mu? (Bu sorunun cevabını öğrenmeniz pek de kolay olmayacaktır. Onu motive edip iç dünyasına girmeye çalışmalısınız. "Bugün ne kadar kazandın?" gibi.)
- Kumar bağımlısı kişilerin yalan söyleme oranlarında büyük bir artış olmaktadır. Böyle bir durum söz konusu oluyor mu?
- Yasa dışı yollar ile banka hesabına Avrupa ülkelerinin bankalarından para akışı sağlanıyor mu?
- Kumar oynadığını düşündüğünüz bireyin iş ve sosyal hayatında negatif olayların sayısında çoğalma gözlemleyebiliyor musunuz?
- Kumarda kaybettiği paralar sonrasında çevresinden borç alma eylemleri yaşanmaktadır. Karşınızdaki kişi çevresinden son dönemde sıklıkla borçlar alıyor mu?
- Kumarda kayıpların yaşanması stres ve siniri de beraberinde getirir. Kişi stres ve sinir seviyesini kontrol edebiliyor mu?
- Kumarda kaybeden kişiler sosyal dünyaya kendilerini kaparlar. Karşınızdaki kişide böyle bir durum söz konusu mu?

Yukarıda yer alan kumar bağımlılığı testi sorularına detaylı cevaplar aldığınızda “evet” cevapları daha ağır basıyorsa, karşınızdaki kişi kumar bağımlısıdır. Kumar bağımlılığının tedavisi için önerdiğimi şu yöntemleri inceleyebilirsiniz. Testi gerçekleştirdikten sonra kumar bağımlısı olduğunuz kişiyle ilgili kumar bağımlılığının başlangıç evreleri yazısından daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Belirtilen test, South Oaks Gambling Screen' i (South Oaks Kumar Tarama Testi) Türkçe’ye çevrilmiş halidir. Test sonuçlarına göre uzman psikologlardan profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Soru, görüş ve yaşadıklarınızı yorum yazarak bizlere iletmekten lütfen çekinmeyiniz.

Eşinizin kumar bağımlısı olup olmadığı ile ilgili hala kafanızda bazı soru işaretleri bulunuyorsa, "Kocam kumar oynuyor, ne yapmalıyım?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

0 yorum

Kumarbagimliligi.net sitesinde yapılan yorumlar ziyaretçileri bağlar. Yapılan yorumlar ile ilgili sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Yorumlarınızda lütfen telefon numarası ve adres bilgilerinizi paylaşmayınız.
EmoticonEmoticon

TÜM YAZILARSon Yazılar