Kumar Bağımlılığı İlaç Tedavisi

Kumar Bağımlılığı İlaç Tedavisi

Kumar bağımlılığı tedavisi belirli aşamalardan oluşmaktadır. Bu süreç çoğunlukla zorlu geçecektir ancak yılmadan devam edilmeli ve süreklilik sağlanmalıdır. Kumar bağımlılığı ilaç tedavisi sıklıkla tercih edilmemektedir. Psikolojik bir dürtü olduğundan dolayı tedavi süresince kişinin benliğini kaybetmeden mantıklı yönlendirmeler ile hastalığının aşılması yoluna gidilmektedir.

Kumar bağımlılığı tedavisi için Amerika’da uygulanan terapi seansları yapılmaktadır. Bu seanslarda daha önce kumar bağımlılığını yaşamış kişiler, kişisel deneyimlerini yeni hastalara aktarmaktadırlar.

Bilgilendirme: Kumardan kurtulma yolları için izlenecek yol haritasını şurada sizler için incelemiştik

Kumar Bağımlılığı Tedavi Aşamaları

Kumar bağımlılığı tedavisi üç aşamadan oluşmaktadır. Aşamalar şu şekilde:

  • Psikoterapi seansları: Bağımlı olan birey uzman psikolog eşliğinde tedavi sürecine adapte edilir. Bu tedavi süresince kumara olan duygu ve düşünceler mantıklı açıklamalar ile örneklendirme taktiği uygulanarak psikolog tarafından hasta takip edilmektedir.
  • İlaç tedavileri: Bireyin kumar oynama isteğinin önüne geçilmesi için dürtülerini kontrol etme amacıyla yapılan tedavi yöntemleridir. Bu tür tedaviler genellikle ağır şekilde kumar alışkanlığı olan kimselere uygulanmaktadır. İlaç tedavisine başlamadan önce mutlaka uzman psikologun belirlediği ilaç reçetesi dikkate alınmalıdır. Kumar bağımlılığı ilaç tedavisinde, obsesif kompulfis bozukluklar için kullanılan ilaçlar hastanın reçetesinde yer almaktadır.
  • Grup terapileri: Daha çok patolojik kumar bağımlısı olan bireyler için uygulanan grup tedavileri, en çok tercih edilen tedavi türlerinden biridir. İnsanlar bir grup oluşturarak, duygu, düşünce ve deneyimlerini birbirlerine aktarırlar. Bu terapiye ilk etapta bağımlı kişi uzak baksa da sonradan alışacağı yeni bir arkadaş çevresinin içerisinde kendisini bulacaktır. Mutlaka uzman psikologun da bu terapilerde bulunması gerektiğini belirtmeliyiz.

Konu hakkında daha fazla okumak:

http://www.drayhankalyoncu.com/haberdetay.php?hid=62#.W9Aip7tR270

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *