KUMAR BAĞIMLILIĞI NASIL BAŞLAR?

Kumar Bağımlılığı Nasıl Başlar?

Kumar bağımlılığı evreleri ile ilgili bu yazı size rehberlik edebilir. Ayrıca karşınızdaki bireyin kumar bağımlısı olup olmadığını da bir dizi test ile anlayabilirsiniz.

Kumar bağımlılığı 4 başlangıç evresinden oluşmaktadır. Bu evreleri sizler için detayları ile inceleyelim.

1. Kazanma Arzusu (Başlangıç evresi)
Kumar oynayan kişiler kazanma üzerine kuruludur. Oynadıkları şans oyunlarında temel hedef, kolay yoldan kazanç sağlamaktır. Bu kazanç ilk etapta zengin olmaktan çok yıllık gelirin tamamının kazanılması doğrultusundadır. Başlangıç evresi araştırma ile geçmektedir. Bireyler araştırma ve zamanlarını bu alana yöneltmeye başlarlar. Kişi bu evrede sadece kazanma olgusuna hedeflendiğinden yakınlarından uzaklaşmaya başlamaktadır. İlk evrede kayıplar olmasına rağmen, büyük çaplı kayıplar yaşanmaz. Birey daha çok kazanacağı rakamlar üzerinde durmaktadır.

2. Kaybetme Dönemi (Gelişme evresi)
Berbat bahis yaşantısı olarak da bilinen bu evrede kişi çok sayıda maddi kayıp yaşayabilmektedir. Kaybettiklerini kazanma üzerine kurulu gelişme evresinde, patolojik kumar bağımlılığı rahatsızlığı ortaya çıkmaktır. Kişiler bu dönemde büyük maddi kayıplar nedeniyle kredi kartı ve çevresinden borç para bulmaya yönelmektedirler. Bu imkanlar da kullanıldığı taktirde, son çare olarak suç olaylarına karışırlar. Zimmete para geçirme ve hırsızlık eylemleri de sıklıkla olmasa da görülmektedir. Bu kumar bağımlılığı olan kişinin tamamen karakteristlik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

3. Tükenme Evresi (Psikolojik rahatsızlıklar)
Bu dönemde maddi imkanlarını sonuna kadar kullanan bireylerde, aile içi büyük sıkıntılar yaşanır. İş hayatında da gelen başarısızlıklar nedeniyle psikolojik sorunlar ve hatta ileri düzeyde depresyonların yaşanması da mümkündür.

4. Pes Etme Devresi (Kaybedenler Kulübü)
Bu dönemde kişi kumar oynayarak zengin olma fikrine inanmaz ve kendi kendini tedavi etmeye başlar. Durulma dönemi olarak da geçen süreçte oynanan kumar oyunları sadece keyif içindir. Maddi beklenti bu süreçte son bulmaktadır.

Bireyin kumar alışkanlığından vazgeçmesi adına birkaç tavsiyemizde buradan, kumar tedavisi süreçleri ile ilgili önerdiğimiz tüm içeriklere şuradan ulaşabilirsiniz. Tüm bu önerileri inceledikten sonra bizlerle iletişime geçmek için ise, iletişim sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *